Fast rente: Her venter en skatteregning
Mange har konverteret til det nye 2,5 pct. lån og sparet penge. Men det har skattemæssige konsekvenser.
Boligejere med fast forrentede lån har fået konverteringsbølgen til at rulle for alvor ved at omlægge både 3,5 pct. og 4 pct. lån i stor stil.
Størst konsekvenser har det naturligvis for dem, der har lagt om fra et 4 til et 2,5 pct. lån.
Skat udarbejder forskudsopgørelsen på baggrund af selvangivelsen for 2013. I det år havde boligejeren renteudgifter for 46.000 kr. Det betyder, at hvis boligejeren ikke foretager sig noget, så vil det også være det beløb, som kommer til at fremgå af forskudsopgørelsen for 2015.
Men eftersom boligejeren har lagt sit lån om fra en rente på 4 pct. til en rente på 2,5 pct., vil boligejerens renteudgifter være faldet til 32.400 kr.
Det betyder, at værdien af fradraget vil falde fra 15.500 kr. til 10.900 kr., og det betyder, at boligejeren vil få et efterfølgende skattesmæk på 4.600 kr.
»Det er næppe en regning, de fleste boligejere vil glæde sig over at skulle betale i 2016, når Skat finder ud af forskellen mellem de angivne renter og reelt betalte renter, hvorfor det vil være en god idé at få den reducerede renteudgift indberettet allerede nu,« siger boligøkonom i Nordea Kredit Lise Nytoft Bergmann.
Er lånet uden afdrag vil der være tale om et skattesmæk af en lignende størrelse. Det er derfor vigtigt, at alle boligejere, der har konverteret, får kigget deres forskudsopgørelse igennem, understreger Lise Nytoft Bergmann.
Lån på 1 mio. kr. omlægges fra 4 til 2,5 pct.:
| Renteudgift | Værdi af fradrag | |
|---|---|---|
| 2013 | 46.000 | 15.500 |
| 2014 | 46.000 | 15.500 |
| 2015 | 32.400 | 10.900 |
| Skatteregning ved uændret fradrag | - 4.600 |
Kilde: Nordea Kredit

