Virksomheder bør tale åbent om sexchikane
Mindre tabu og mere åbenhed er de bedste våben for at komme sexisme og krænkende adfærd til livs.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør hos Lederne har - her på Finans - opfordret chefer i dansk erhvervsliv til at melde sig på banen i kampen mod sexisme og sexchikane på arbejdspladsen. Stafetten er hermed grebet, for der må ikke herske tvivl om, at seksuelt krænkende adfærd både fysisk og verbalt er uacceptabelt. Det gælder uanset køn eller branche. Ledelsen i alle virksomheder bør bruge den aktuelle debat i medierne som en anledning til at kigge indad og overveje, om der bliver gjort nok for at sikre medarbejdernes trivsel og tryghed.
I Topdanmark har vi de seneste år arbejdet målrettet med at skabe en såkaldt ”Mere dig”-virksomhedskultur, hvor alle medarbejdere har plads til at være sig selv som hele mennesker med gensidig respekt for hinanden. Et utvetydigt nej til sexisme og sexchikane – ligesom til alle andre former for mobning og chikane - ligger i direkte forlængelse af det arbejde.
Vi har allerede et klart standpunkt i vores medarbejderpolitikker. Men er det så godt nok? Har vi gjort nok for aktivt at sikre et arbejdsmiljø fri for sexchikane? Vi kommer i hvert fald til at bruge den aktuelle anledning til at sætte yderligere fokus på udfordringen.
For os er det afgørende at sikre en kultur, hvor det ikke er den enkelte medarbejders problem, men virksomhedens og ledelsens problem, når der forekommer sexchikane. Folks grænser er forskellige, og det skal være legitimt at sige fra, hvis man som medarbejder oplever en grænseoverskridende adfærd. Det gælder både i forhold til sig selv og sine kolleger.
Mens nogle former for adfærd åbenlyst er uacceptabel og skal stoppes straks, kan det i andre tilfælde konkret være vanskeligt trække grænsen mellem et uskyldigt, velment kompliment og en upassende kommentar. Her er det vigtigt at have en organisation og en kultur, hvor det er acceptabelt for den enkelte at sige fra.
Det skal være nemt i organisationen at kunne tale om oplevelser af krænkende adfærd, og samtidig skal ledelsen på alle niveauer have kompetencerne til at kunne håndtere de konkrete situationer, når de opstår. Med andre ord handler det for os om mindre tabu, mere åbenhed. Det ser vi som et godt afsæt for at komme sexisme og sexchikane til livs.

