Briefing Morgen: Her er dit overblik på 2 minutter
Nationalbanken afliver myte om boligejere | Nye overenskomster for 230.000 danskere | Europas investorer i vildt amokløb
GODMORGEN
Ugens første nyhedsbriefing er klar. Vi kigger nærmere på afdragsfrie lån og giver dig overblikket over den overenskomstaftale, som søndag faldt på plads for 230.000 danskere i industrien. God læselyst.
Nyheder
Nationalbanken afliver myte om boligejere
Myten om, at afdragsfrie lån fører til økonomisk ruin hos den enkelte boligejer og øger risikoen for boligbobler, holder ikke. Den konklusion drager Nationalbanken i en ny analyse. De afdragsfrie lån har ellers fået skylden for meget: Bankerot, bekymring og boligboble. Men langt de fleste boligejere begynder at afdrage planmæssigt, når afdragsfriheden udløber. Nogle indfrier endda lånet. Læs her, hvordan boligejerne styrer afdragsfriheden.
Der er ingen grund til bekymring, hvis man vælger at finansiere boligkøbet med et afdragsfrit lån. Erfaringerne med den type lån er nemlig gode. Foto: Kim Nielsen.
Danskere kan nu drømme om lønstigninger på 2,1 pct. om året
Den netop indgåede overenskomst på industriens område lægger linjen for, hvad lønnen i Danmark kan stige i de kommende tre år. Vi har lavet lidt hovedregning for dig. Som en del af overenskomsten får 230.000 danskere i øvrigt nu mulighed for at bestemme, hvad en større procentdel af deres løn skal gå til. Og så bliver der mere øremærket barsel til mænd. Dansk Metals formand, Claus Jensen, er en tilfreds mand. »Jeg er helt tryg ved, at vi rammer den lige i bulls eye med denne aftale.« Til gengæld venter det hårdeste overenskomstslag forude. Det handler om de ansatte i byggeriet.
Europas investorer i vildt grønt amokløb. Hver tredje nye investeringskrone i Europa gik i 2019 direkte ind i en ansvarlig investeringsfond. Væksten er eksplosiv, og alle udbydere har travlt med at introducere grønnere investeringsfonde. For 23 år siden var billedet helt anderledes. Mød Wall Street-hajen, der gjorde hippier og kirkers godhjertede investeringer med ringe afkast til en god forretning.
Strømafbrydelser, løbske vindmøller og en lukket Øresundsbro. Vindstød af orkanstyrke ramte søndag aften Danmark. Stormen førte til oversvømmelser, en færgekollision, aflyste flyafgange og alskens andre udfordringer. Nu varsler DMI forhøjede vandstande, og beredskaber gør klar til at rykke ud.
Et voldsomt stormvejr ramte søndag Danmark. Foto Per Rasmussen.
Bitcoin bryder loftet igen. Kursen på kryptovalutaen steg således med 2,6 pct. søndag ifølge markedsindekset Bitstamp, hvor én bitcoin nu atter koster mere end 10.000 dollars. I december kunne bitcoins erhverves for 6.500 dollars. (Bloomberg)
Sinn Fein kræver indflydelse efter irsk valg. »Jeg vil ikke acceptere snak om udelukkelse,« sagde partilederen Mary Lou McDonald søndag aften i forlængelse af en exit poll, der viste dødt løb mellem Sinn Fein og de to centrum-højrepartier Fine Gail og Fianna Fail. (Ritzau)
Cyberangreb nedlægger Irans internet. Ifølge en kortlægning foretaget af NetBlocks faldt Irans internetforbindelse med 25 pct. i løbet af weekenden som følge af et cyberangreb. Det sker på et kritisk tidspunkt, hvor landet står over for en satellitopsendelse, som USA mener er et dække for udviklingen af missiler. (Forbes)
Coronavirussen har nu krævet flere dødsofre end Sars. Det viser en officiel opgørelse, som China National Health Commission offentliggjorde søndag aften. Her fremgik det, at 811 har mistet livet til virussen på globalt plan, mens 774 mennesker døde som følge af Sars-epidemien i 2004. (New York Times)
Parasite slog favorit og vandt Oscar for Bedste Film. Den sydkoreanske film "Parasite" vandt som den første ikke–engelsksprogede film nogensinde for Bedste Film, da der natten til mandag dansk tid blev afholdt Oscar-show. Dermed slog filmen forhåndsfavoritten '1917'. (Ritzau)
Podcast
Medicinalgiganten Novo Nordisk har fået sat strøm til vækstmaskinen efter et par sløve år. Men hvilken form befinder Novo Nordisk sig i på vej ind i 2020? Det fortæller journalist Benjamin Werner Christensen mere om i dagens udgave af Finans Podcast.
Gik du glip af...
Hvem opdagede Wuhan-virussen først? Det gjorde både et menneske og en maskine. Og begge blev ignoreret. Mennesket blev truet til tavshed, mens maskinen blot råbte ud i intetheden. Læs den fremragende fortælling fra vores mand i Tokyo, Thomas Høy Davidsen, der giver et indblik i den virus, som indtil videre har kostet hundredvis af mennesker livet.
Folk bærer maske udenfor en metrostation i Taipei af frygt for coronavirussen. Foto: AP Photo/Chiang Ying-ying/Ritzau Scanpix.
Interview
Danmarks eneste bilfabrikant, Garia, har indtil videre været en rigtig dårlig forretning. Der er underskud på underskud, og dødsboet efter Lars Larsen må igen og igen holde hånden under det tabsramte selskab. Men direktør Jakob Holstein er stadig optimist. Bl.a. på grund af et nyt samarbejde med Mercedes-Benz.
Finans fakta
Oscarvinderen er blevet en sikker taber i billetkøen. Natten til mandag blev det årlige Oscar-show afholdt. Den mest prestigefulde kåring inden for filmverdenen overhovedet. De gyldne statuetter plejede at gå til de mest populære film. Men noget har ændret sig ved Oscar-showet i det forgangne årti.
Dagens profil
Bagersønnen blev et fyrtårn inden for forsikring. Men så kom nedturen. Jens Erik Christensen blev kendt, da han afløste Peter Zobel som topchef i Codan. Senest er han blevet knyttet til krakkede Husejernes Forsikring. Det endte helt i Højesteret, som forbød Jens Erik Christensen i fem år at kunne bestride bestyrelsesposter i finansielle virksomheder. »Nogle gange vinder man, og her tabte jeg så.«
Dagens tal
8,4
Så mange millioner mennesker bor der i storbyen New York, som mange føler, at de kender, allerede inden de har sat deres ben der. Ikonisk og velbelyst i millioner af film og tv-serier. Men hvor meget kender du egentlig til byen, der aldrig sover? Test dig selv her.
Debat
Aktiemarkeder holder stand trods stiv kuling fra øst. Trods en cocktail af barske nyheder er recessionsfrygten borte. Strømmen af makroøkonomiske indikatorer bekræfter, at vi er i fuld gang med at arbejde os ud af det væksthul, som handelskrig og fremstillingssektoren sidste år trak os ned i, skriver Tine Choi, chefstrateg i PFA.
Det sker i denne uge
Efter en hektisk regnskabsuge stilner tingene af i skolernes vinterferie. FLSmidth kommer med årsregnskab tirsdag, men ellers skal man se mod resten af Europa eller på tværs af Atlanten for at finde store regnskabsnyheder. Politisk er den store begivenhed primærvalget i New Hampshire, der er for både Demokraterne og Republikanerne. Her er dine fikspunkter i nyhedsstrømmen.
PS...
Tesla og Elon Musk ser ikke kun til at have gjort sine værste kritikere til skamme. Selskabet med dets elektriske biler ser også ud til at trodse aktie-fysikkens love. Teslas nærmest vanvittige stigning på børsen ender ifølge analytikere i Wall Streets historiebøger. Forklaringen følger her.
Og nu vi er ved elbiler. Så er Honda på banen med en ny model, som er skåret ud af en tegneserie. Lille, finurlig og med et glimt i øjet. Alligevel bliver den lille bil spået mange fans i Danmark.

